Od poniedziałku trwają egzaminy z przedmiotów dodatkowych.
Matematyka pp za nami. Jutro
Język obcy nowożytny
Ciekawostka: w niektórych kulturach język innego kraju nazywany jest po prostu "językiem innym" (innym niż własny, ojczysty). My nazywamy go "językiem obcym" dokładnie w takim samym rozumieniu, ale sam zwrot: "obcy" zawiera - jak się wydaje - podtekst "zimny", odstraszający.
Żeby tylko jutro nie okazało się, że jest naprawdę obcy!
Polski już za nami. Jutro Królowa Nauk:
Matematyka
Czy uda się "rozliczyć" z Jej Wysokością? Bo chyba nie ma co liczyć na fuksa... Zgodnie ze starą maksymą gracką:
Umiesz liczyć? Licz na siebie!
Powodzenia!
Zaczynamy tradycyjnie od języka ojczystego
Start 3 maja o 9:00
Poprawkowe egzaminy maturalne będą przeprowadzane 24 sierpnia 2021 o godzinie 9:00
Pamiętajcie o procedurach: ogólnych - zbiórka na 30 minut przed wyznaczoną godziną rozpoczęcia egzaminu, własne przybory (damy Wam tablice), woda w plastykowej butelce, zakaz wnoszenia TELEFONÓW, i bezpieczeństwa: dezynfekcja dłoni, pomiar temperatury i maseczka - na wejściu.
Więcej w zakładce Procedury bezpieczeństwa. ->
Wszystko gotowe!
Przygotowania do tegorocznych egzaminów już zakończone. Teraz wystarczy tylko przyjść i zdać zaplanowane egzaminy. Wiem, że każdy z Was doskonale zna terminy sesji letniej, ale z kronikarskiego obowiązku zamieszczam je w plikach pdf. Zaczynamy we wtorek o 9:00, egzaminem pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym.
harmonogram
kalendarium
Pamiętajcie o procedurach:
- ogólnych - zbiórka na 30 minut przed wyznaczoną godziną rozpoczęcia egzaminu, własne przybory (damy Wam tablice), woda w plastykowej butelce, zakaz wnoszenia TELEFONÓW
- bezpieczeństwa: dezynfekcja dłoni, pomiar temperatury i maseczka - na wejściu.
Więcej w zakładce Procedury bezpieczeństwa. ->
Powodzenia!
Zdający zobowiązani są do zapoznania się i przestrzegania zasad organizacji egzaminów zewnętrznych.
Procedury
organizowania i przeprowadzania egzaminów zewnętrznych
w Zespole Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach Wielkich
w sesji letniej 2021 r.
Zasady ogólne
- W egzaminie może uczestniczyć wyłącznie osoba zdrowa (zdający, członek zespołu nadzorującego, inny uczestnik egzaminu[1]), bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Osoba objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych albo osoba, która przebywa w domu z osobą poddaną kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, nie może brać udziału w egzaminie.
- Każda osoba wchodząca do obiektów szkoły obowiązana jest zakrywać usta i nos, oraz zdezynfekować dłonie przy użyciu środka dostarczonego przez szkołę.
- Rodzic (prawny opiekun) nie może wejść ze zdającym na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się. Zapis pkt poprzedzających stosuje się odpowiednio.
- Zdający nie mogą wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek i innych, z wyjątkiem:
- długopisu (pióra) piszącego w kolorze czarnym oraz przyborów do wyłącznego użytku, dopuszczonych na egzaminie przez CKE. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających,
- wody pitnej w butelce plastykowej,
- szczelnie opakowanego posiłku, jeżeli przystępują do więcej niż jednego egzaminu w tym samym dniu. Posiłek nie może być wniesiony na salę egzaminacyjną.
- Cudzoziemcy przystępujący do egzaminu, w którym jako sposób dostosowania egzaminu przyznano możliwość korzystania ze słownika dwujęzycznego, są zobowiązani przynieść własne słowniki. Przed egzaminem będą ona sprawdzone przez członka zespołu nadzorującego.
- Zdający nie mogą przebywać w sali egzaminacyjnej podczas przerw między poszczególnymi sesjami lub zmianami egzaminu. Osoby przystępujące do więcej niż jednego egzaminu w ciągu dnia, w czasie przerwy pomiędzy egzaminami mogą:
-
- opuścić teren szkoły, albo
- oczekiwać na rozpoczęcie kolejnego egzaminu, w wyznaczonym do tego miejscu. W tym czasie mogą, zachowując nakazaną odległość od innych oczekujących, spożyć przyniesione przez siebie produkty w pomieszczeniu przygotowanym w tym celu. Powrót na salę egzaminacyjną wymaga dopełnienia obowiązku dezynfekcji rąk i zakrycia ust i nosa.
Środki bezpieczeństwa osobistego
- Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką, lub przyłbicą – jeżeli ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły.
- Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m od innych uczestników egzaminu) oraz mają zakryte usta i nos.
- Podczas wpuszczania zdających do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości, przy zachowaniu co najmniej 1,5-metrowego odstępu. Jeżeli zdający potwierdzają swoją obecność na egzaminie, podpisując się w wykazie - ma obowiązek korzystać z własnego długopisu (pióra).
- W trakcie czynności przygotowawczych, zwłaszcza podczas szkolenia zdających w zakresie procedur egzaminacyjnych, przewodniczący zespołu nadzorującego może nie zasłaniać twarzy. Obowiązany jest jednak do zachowania bezpiecznego dystansu od najbliższych uczestników egzaminu.
- Podczas egzaminu zdający może odsłonić twarz dopiero po ogłoszeniu przez przewodniczącego zespołu nadzorującego rozpoczęcia egzaminu. Zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, gdy:
- na zgłoszenie zdającego - podchodzi do niego członek zespołu nadzorującego, egzaminator albo inny uczestnik egzaminu,
- przechodzi, za zgodą członka zespołu nadzorującego, do wyznaczonego miejsca w celu skorzystania, oraz podczas korzystania, z dostępnych dla wszystkich zdających materiałów pomocniczych; przed skorzystaniem z tych materiałów zdający ma obowiązek zdezynfekować dłonie
- za zgodą członka zespołu nadzorującego - wychodzi z sali egzaminacyjnej (np. zakończył pracę z arkuszem egzaminacyjnym albo wychodzi do toalety).
- Zespół nadzorujący i inni uczestnicy egzaminu, podczas przemieszczania się po sali egzaminacyjnej w związku z nadzorowaniem jego przebiegu, powinni mieć zakryte usta i nos.
- Każdy uczestnik egzaminu MOŻE – jeżeli uzna to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie całego przebiegu egzaminu.
- Egzaminator obserwujący przebieg pracy zdających w części praktycznej egzaminu może odsłonić twarz, przy zachowaniu niezbędnego odstępu. Podchodząc do kolejnych stanowisk egzaminacyjnych musi, jednak mieć zakryte usta i nos.
- Zdający, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa w żaden sposób (również przyłbicą):
- zgłaszają ten fakt dyrektorowi szkoły nie później niż do 30 kwietnia 2021.
- przystępują do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej.
- Członkowie zespołu nadzorującego oraz inni jego uczestnicy, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa za pomocą maseczki, powinni – kiedy jest to konieczne – używać przyłbicy, która nie utrudnia oddychania.
- Jeżeli zdający, członek zespołu nadzorującego lub inny uczestnik egzaminu przejawia niepokojące objawy choroby, przewodniczący lub członek zespołu nadzorującego informuje o tym Dyrektora szkoły. Dyrektor lub wskazana przez niego osoba zapewnia odizolowanie tej osoby w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, z zapewnieniem co najmniej 2 m odległości od innych osób i powiadamia odpowiednie służby.
[1] uczestnikiem egzaminu może być również:
- Obserwator
- Asystent techniczny lub opiekun pracowni – jeżeli jego obecność wynika z procedury ogólnej organizacji egzaminów.
- Inna osoba, jeżeli wynika to z odpowiedniej procedury przygotowania i przeprowadzania egzaminów.
pobierz procedury w pdf
Harmonogram matur w sesji wiosennej 2020 w ZSET w Rakowicach Wielkich
Od 25 maja br. wyznaczono Konsultacje dla maturzystów. (pobierz harmonogram w pdf)
Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny przygotowały dokument zawierający wytyczne w sprawie organizowania i przeprowadzania egzaminów zewnętrznych: (...), maturalnego i potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz zawodowego w 2020 r. Sprawdź jakie środki ochrony osobistej powinni zastosować zdający i inne osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminu (...).
MEN przedstawia wstępną informację w sprawie cudzoziemców – absolwentów szkół średnich, którzy zadeklarowali zamiar przystąpienia w roku 2020 do egzaminu maturalnego, a obecnie, ze względu na sytuację epidemiczną, przebywają w swoich stałych miejscach zamieszkania na Ukrainie.
Warszawa, 14 maja 2020 r.
DWM-WOPG.473.96.2020.BP
Pan
Marek Łukasik
Wicedyrektor
Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych
w Rakowicach Wielkich
Szanowny Panie Dyrektorze,
odpowiadając na Pana pismo z 13 maja 2020 r. w sprawie cudzoziemców – absolwentów szkół ponadpodstawowych, którzy zadeklarowali zamiar przystąpienia w roku 2020 do egzaminu maturalnego, a obecnie, ze względu na sytuację epidemiczną, przebywają w swoich stałych miejscach zamieszkania na Ukrainie, uprzejmie wyjaśniam, że w związku z dynamiczną sytuacją związaną z zagrożeniem COViD-19 kwestie dotyczące organizacji egzaminu maturalnego podlegają ciągłej analizie.
Rozstrzygnięcia dotyczące ww. absolwentów podjęte zostaną w porozumieniu z Ministrem Zdrowia, Ministrem Spraw Wewnętrznych i Głównym Inspektorem Sanitarnym, z uwzględnieniem aktualnej sytuacji epidemicznej, w tym możliwości zachowania reguł sanitarnych oraz zapewnienia bezpieczeństwa zarówno samym absolwentom, jak też osobom organizującym i przeprowadzającym egzamin.
Z poważaniem,
Magdalena Turowska Zastępca Dyrektora Departament Współpracy Międzynarodowej |